Produkty z tworzywa sztucznego mają zastosowanie przy diagnostyce laboratoryjnej i pracach badawczych. To właśnie modele z tego materiału są najpopularniejsze, zaraz obok tych wykonanych ze szkła. Dowiedz się, dlaczego plastiki laboratoryjne są tak chętnie stosowane w diagnostyce i pracy badawczej.
- Plastiki laboratoryjne — jakie mają zastosowanie?
- Dlaczego takich produktów nie może zabraknąć w laboratoriach diagnostycznych?
Plastiki laboratoryjne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach diagnostyki i pracy naukowej. Sprawdź, jakich produktów nie może zabraknąć w instytucie badawczym.
Plastiki laboratoryjne — jakie mają zastosowanie?
Choć sercem każdego laboratorium są specjalistyczne urządzenia badawcze, to w tym miejscu nie może zabraknąć takich przedmiotów, jak plastiki laboratoryjne. Szeroki wybór szalek i innych produktów powoduje, że te modele powoli zajmują miejsce akcesoriów wykonanych ze szkła. Zwykle plastiki laboratoryjne są wykonane z takich tworzyw, jak:
- polichlorek winylu PVC,
- polipropylen PP,
- poliwęglan PC,
- polistyren PS
- polietylen LDPe i HDPE.
Materiały wykorzystane do wyrobu plastików laboratoryjnych charakteryzują się doskonałą przejrzystością, odpornością chemiczną i termiczną. Wśród takich wyrobów wyróżnia się:
- probówki wirówkowe,
- płytki,
- pipety,
- kolby,
- lejki,
- wieczka,
- statywy,
- folie do PCR.
W zależności od preferencji można zdecydować się na produkty jednorazowego użytku lub wybrać te, które można czyścić w autoklawie. Akcesoria z tworzywa sztucznego znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach pracy badawczej:
- biologii molekularnej,
- badaniach DNA,
- mikrobiologii,
- diagnostyce genetycznej,
- badaniach chemicznych.
Rozwój technologii przy wyrobie tych produktów pozwala na ciągłe poszerzanie ich zastosowania.
Dlaczego takich produktów nie może zabraknąć w laboratoriach diagnostycznych?
Zastanawiasz się, dlaczego plastiki laboratoryjne zyskują coraz większa popularność, powoli wypierając akcesoria szklane? Oto kilka powodów tego zjawiska:
- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
Szkło niestety jest kruche i przy upadku produkty z tego materiału zwykle ulegają uszkodzeniu. Natomiast akcesoria laboratoryjne z tworzyw sztucznych charakteryzują się dużo większą wytrzymałością, a przy tym zachowują elastyczność.
- niska cena
Kolejnym atutem wyboru plastików laboratoryjnych jest ich niska cena w porównaniu do akcesoriów szklanych. Zastosowanie ich pozwala na obniżenie miesięcznych wydatków instytutu badawczego.
- wygoda użytkowania
Produkty z tworzywa sztucznego są lżejsze niż szklane odpowiedniki. W efekcie praca z nimi jest bardziej komfortowa.
To tylko kilka zalet wyboru plastików laboratoryjnych.